Prezent dla nastolatka – buntownika…

Grudzień 7, 2015 0 komentarzy

Zbuntowany nastolatek stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla swoich rodziców, ale i dla innych członków bliższej i dalszej rodziny. Wszyscy zgadzają się z tym, że sam okres buntu nie jest niczym wyjątkowym. Przechodzi go niemal każdy, niemal każdy też wspomina go jako czas gwałtowny, burzliwy i pełen mieszanych emocji. Nie ma jednak niczego gorszego niż próba przekonywania nastolatka, że jego bunt jest czymś naturalnym, a on sam nie zachowuje się wcale aż tak nieprzewidywalnie, jak mu się wydaje. Warto o tym pamiętać również podczas przygotowywania świątecznych upominków dla takiej młodej osoby.

Na pierwszy plan wysuwa się troska o to, aby nie były to rozwiązania praktyczne, nastolatek może bowiem odebrać to jako swego rodzaju zamach na swoją indywidualność. Nowa torba do szkoły, budzik lub zestaw segregatorów z pewnością nie są najlepszymi pomysłami na świąteczne prezenty. Wszelkie pomoce naukowe, dodatki do pokoju, czy praktyczne gadżety – nie sprawdzą się. Święta nie powinny być też czasem, w którym zajmiemy się uświadamianiem nastolatka, że ubiera się komicznie, ma dziwną fryzurę i słucha niewłaściwej muzyki. Nawet, jeśli jesteśmy o tym przekonani, nie wykorzystujmy momentu wręczania prezentu jako okazji do tego, aby pokazać mu, jak bardzo jest w błędzie. Podobnie jest w przypadku odzieży – w tym wieku nastolatki wolą same wybierać sobie ubrania, dodatki, mają swój styl i nie będą chciały chodzić w rzeczach od rodziców, dziadków czy bliskich. Możemy obdarować więc ich bonami do ulubionego sklepu, by same mogły wybrać sobie, co chcą. Gotówka też wchodzi w grę, jednak zawsze chyba milej jest dostać namacalny prezent, który na długi czas staje się pamiątką.

Trafić w gust młodego buntownika nie jest łatwo...

Trafić w gust młodego buntownika nie jest łatwo…

Skoro więc urażenie zbuntowanego nastolatka jest tak prostym zadaniem, na co zwracać uwagę wybierając idealny upominek, w przypadku którego będziemy mieli pewność, że nie zaogni napiętych relacji? Najprostszym sposobem jest rozmowa z samym zainteresowanym i gotowość do zaakceptowania jego sugestii. Możemy dyskretnie podpytać też jego rodzeństwa, znajomych. Jeśli pytamy o wymarzony prezent, musimy liczyć się z tym, że odpowiedź się nam nie spodoba, czy jednak jesteśmy absolutnie pewni, że to nasze stanowisko jest najbardziej słuszne? Powinniśmy zdać się na preferencje naszych buntowników. Święta to czas spełniania marzeń więc czasem można przymknąć na coś oko i wykonać ukłon w stronę syna czy córki, którzy z pewnością docenią taki gest.

Warto też przejrzeć sklepy internetowe i kategorie dla nastolatków. Tam zaklasyfikowane są książki, filmy, muzyka, które wybierają młodzi ludzie i do nich właśnie są skierowane. Można czytać też opinie pod tymi produktami i widać czasem, że piszą je młode osoby, które zachwycają się czymś lub odradzają. To dobry trop. Znając też zainteresowania naszych dzieciaków – czy wolą tematykę science-fiction czy historyczną – można na tej zasadzie wybrać prezenty. Jeśli lubią czytać, warto spojrzeć na listę najnowszych książek i bestsellerów, podobnie z grami czy filmami. Takie prezenty powinny zawsze sprawić radość. Najnowszy film, nawet jeśli nie jest w naszym guście – tym bardziej powinien się im spodobać. Gry komputerowe są mile widziane (np. najnowsza „Star Wars Battlefront”, Wiedźmin 3″ czy „Sims 4″), szczególnie u chłopaków. Dziewczyny natomiast często dbają w tym wieku o urodę i linię, dlatego mogą im się przydać książki i filmy na czasie – Ani Lewandowskiej, Ewy Chodakowskiej, czy poradnik makijażu vlogerki Red Lipstick Monster. Z serii, które uwielbiają nastolatki są np. trylogie książkowe i filmowe, takie jak „Niezgodna” czy „Igrzyska śmierci”. Spodobać też powinny się kreatywne książki, na których młodzi ludzi mogą wyżyć się i wyładować emocje, czyli cały pakiet – „Zniszcz to pudło”. Dużą popularnością cieszy się kryminał „Dziewczyna z pociągu” czy powieść science-fiction – „Metro 2035″. Również filmy mogą się sprawdzić, np. „Ant-man”, „Ted 2″, „Amy”. Fani cięższego grania powinni być zadowoleni z najnowszej płyty Iron Maiden lub Kazika. Młodzi ludzie chętnie sięgają też po muzykę Dawida Podsiadło, The Dumplings, Lemona, Sarsy czy Adele. Pole do popisu jest spore!

prezenty_nast

Rzeczy, które podbiją serca nastolatków

Brak komentarzy

Rozpocznij dyskusję

Brak komentarzy

Możesz rozpocząć dyskusję na temat artykułu.

Twoje dane są bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Żadne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.